28. február 2025 o 21:00 večer pred jarnými prázdninami sme sa opäť po roku stretli pod Novým zámkom v našej historickej B. Štiavnici. Výlet bol určený pre žiakov ZUŠ nad 12 rokov, pre učiteľov a pre rodičov našich žiakov, pre ostatných priateľov banskoštiavnickej ZUŠ. Na parkovisku bol pristavený (už tradične) autobus žiarskej firmy Sodor, ktorý nás už 3x odviezol za hranice. Mal namierené do historickej talianskej Florencie. Cesta nám trvala cca 15 hodín. Napriek nepriaznivej predpovedi, ktorá sľubovala dážď a počasiu predošlých dní vo Florencii, bolo heslo našej cesty „NEPRŠÍ“ – za hranicami Talianska „NON PIOVE“. V centre autobus nemohol zaparkovať kvôli akejsi zelenej bariére. Tú si už táto metropola musela vytvoriť a obrniť sa tak voči množstvu turistov, ktorí by chceli zaparkovať dobre, že nie rovno na moste zlatníkov Ponte Vecchio. Na predmestí na odstavnom parkovisku nás čakala „naša Kika“. Naša sprievodkyňa Kristínka Čabáková Baroni – naša rodáčka zo Štiavnice – naša žiačka z našej štiavnickej ZUŠ-ky. Už 15 rokov žije v Taliansku a učarovala jej Florencia. Vďaka nej sa Florencia na 3 dni stala tiež „naša“. Florencia (tal. Firenze) je mesto v centre Toskánska v strednom Taliansku. Leží na rieke Arno a má približne 375 000 obyvateľov. Je hlavným mestom regiónu Toskánsko a krátky čas (1865 – 1871) bolo hlavným mestom Talianskeho kráľovstva. Pre nás výtvarníkov je najmä hlavným mestom renesančného umenia. S Kikou sme nastúpili do električky, odviezli sa do centra a vystúpili na námestí San Marco – cca 100m pred naším hotelom PANORAMA ARTINSIDE. Útulný hotel plný umenia s milým personálom. Zložili sme si tam kufre a hneď s Kikou do ulíc. Kráčali sme po ulici, po ktorej sa ako mladý sochár v dobách renesancie prechádzal sám Michelangelo do sochárskej školy. Popod pomarančovníky obsypané dozretými plodmi – len na pár utrmácaných krokov od hotela sme sa ocitli pod veľkolepou Santa Maria del Fiore – katedrálou s jedinečnou kopulou Filippa Brunelleschiho. Nádhera, krása, úžas, zimomriavky ….. Rad pri vstupe bol krátky. Tak sme sa rýchlo zaradili a vstúpili dnu do tej veľkolepej renesančnej stavby. Pod monumentálnou kupolou nám Kika vyrozprávala tragickú časť dejín rodu Mediciovcov, ktoré sa odohrali pre oltárom .
Mediciovci boli talianska dynastia, bohatá rodina a meštiansky rod, ktorý vládol vo Florencii od 15. do 18. storočia. Už v 13. storočí boli vplyvnou a bohatou rodinou. Podnikali aj v bankovníctve a v roku 1397 založili svoju vlastnú banku, ktorá bola v tej dobe jedna z najväčších a najvplyvnejších. O vplyv rodiny sa zaslúžil Cosimo Medici v neskorom 14. storočí v čase republiky. Od polovice 15. stor. sa stali vládcami Florencie a roku v 1531 získali oficiálny titul florentský vojvoda. V roku 1569 bolo vojvodstvo pápežom Piom V. pre svoj teritoriálny rozmach povýšené na veľkovojvodstvo. Odvtedy viedli Toskánske veľkovojvodstvo až do roku 1737, keď zomrel Gian Gastone de‘ Medici, posledný z rodu.
Po stopách tejto rodiny sme prechádzali celým mestom. Napapali sme sa v Centrálnej tržnici plnej rôznorodých reštaurácii a obchodíkov s miestnymi produktmi. Prezreli sme si Baziliku San Lorenzo jeden z najväčších a najstarších rímskokatolíckych kostolov v meste. V uličkách dejín tohto mesta nás Kika priviedla k slávnemu zlatníkovi, ktorý dnes tvorí aj šperky pre Hollywood, ku kamenárskej dielni, luxusnému obchodu s výtvarnými potrebami, krásnej kníhviazačskej dielni, bývalému väzeniu pre ženy , v ktorom je dnes luxusný hotel, … Spleťou uličiek sme sa cez Námestie republiky premotkali až k mostu so zlatníctvami Ponte Vecchio. Aj sobotná večerná prechádzka ku katedrále a radnici bola čarovná.
Aj nedeľné ráno s raňajkami na terase hotela, z ktorej sme mali úžasný výhľad na všetky monumenty mesta. Doobedie sme venovali prehliadke Galérie Uffizi. Prvú nedeľu v mesiaci sú tu voľné vstupy. A tak sme si vystáli cca hodinku v rade od Múzea Galilea Galileiho , popri sídle florentských carabinierov , až k radnici Palazzo Vecchio pred Dávidovu sochu.. Kika nám zatiaľ pútavo opisovala dejiny aj rodinné vzťahy a zvyklosti niekdajším pánov tohto krásneho mesta. Vstúpili sme do Uffizi a dejiny výtvarného umenia sa nám odkrývali v jednotlivých sálach. Až sme sa ocitli pred niekoľkými najznámejšími dielami sveta umenia: Zrodenie Venuše a Primavera od talianskeho renesančného maliara Sandra Botticelliho, rozpracovaná maľba Klaňanie sa troch kráľov od Leonarda da Vinci ako aj Svätá rodina florentského velikána a dôležitej osobnosti dejín tohto mesta Michelangela Buonarrotiho, Urbinská Venuša od Tiziana a nakoniec obrazy Caravaggia. Po obede sme sa presunuli na druhý breh rieky Arno. Prechádzali sme po miestach na nábreží, ktoré boli cez druhú svetovú vojnu zbombardované. Spleťou uličiek sme vyšli k Palazzo Pitti, ktorý dal Cosimo dostavať pre svoju Eleonóru aj s krásnymi záhradami . Záver nedele Kika naplánovala na krásnom mieste nad mestom. Množstvo ľudí tam čakalo na romantický západ slnka nad krásnou Florenciou. Spred bronzovej kópie sochy Dávida bol najkrajší výhľad na všetko to, čo sme spoznali a ešte spoznáme vo Florencii. Tým výhľadom sa Kika s nami rozlúčila. Odviedla nás k mostu, zatlieskali sme jej na celú ulicu a Štiavnica a Florencia sa oddelili. V pondelok sme mali voľný program. Už sme centrum poznali a každý si išiel pozrieť miesta , ktoré ho zaujímali. Dokúpili sme magnetky a iné suveníry a poobede sme sa električkou vrátili k autobusu. Šoféri Majo a Robko už na nás čakali. Po ceste sme až do zotmenia zozadu „z päťky“ kývali šoférom – narátali sme až 100 takých, ktorí nám odkývali. Keď už aj medzi tunelmi zostávala v autobuse tma, autobus postupne zaspával. A v utorkové ráno 4.III. sme už boli opäť v Štiavnici.
Centrum obchodu a financií stredovekej Európy, kolíska renesancie a talianskych klasikov ako sú Dante, Petrarca a Boccaccio. Je známa svojím bohatstvom umenia a architektúry. Žiaci, rodičia i priatelia banskoštiavnickej ZUŠ mohli vo Florencii navštíviť a obdivovať majstrovské kúsky umelcov ako Botticelli, Michelangelo a Leonardo da Vinci v svetovo preslávených múzeách, v nádherných kostoloch, či pri prechádzkach mestom. Dnešná Florencia, ktorá je nodmysliteľne spätá s rodom Mediciovcov, láka turistov z celého sveta. Tí tu okrem histórie majú možnosť ochutnať vynikajúcu taliansku kuchyňu a najlepšie talianske vína. Vo svojej reštaurácii našich výtvarníkov vítal ďalší Slovák, ktorý časť detstva žil v BŠ, Richard Matejov. Ďakujeme Kristínka za starostlivosť, p. zástupkyňa Mirka za organizáciu